Veranderen… het roept bij veel mensen direct een soort kramp op. Nieuwe systemen, andere werkwijzen, weer een herstructurering. En dus gaan we vaak op zoek naar wat er niet goed gaat. Wat er beter moet. Wat nog niet af is.
Maar wat als je het eens anders benadert? Wat als je kijkt naar wat er wél kan? Wat al werkt? Wat mensen van nature goed kunnen en graag doen?
Superfijn dat daar de positieve psychologie andere inzichten in biedt.
Denken in kaders of in mogelijkheden?
In organisaties denken we vaak in kaders, structuren en – eerlijk is eerlijk – ideeënkillers. “Daar hebben we geen tijd voor”, “Dat kan hier niet”, “Dat is ooit al eens geprobeerd.”
Maar wie verder kijkt en de juiste vragen stelt, ontdekt vaak dat er veel meer mogelijk is dan je vooraf denkt. Psycholoog Martin Seligman, grondlegger van de positieve psychologie, benadrukt dat we vaak teveel gefocust zijn op problemen oplossen, terwijl floreren juist begint bij het versterken van wat al goed gaat (Seligman, 2011).
Veranderen vanuit positieve psychologie
In plaats van mensen te wijzen op wat ze nog niet goed doen, nodigt positieve psychologie uit om te bouwen aan:
- Optimisme: geloven dat verandering iets goeds kan brengen
- Dankbaarheid: stilstaan bij wat er al wél goed loopt
- Veerkracht: omgaan met tegenslagen, zonder de moed te verliezen
- Hoop: weten dat er perspectief is
- Moed: stappen zetten, ook al is het spannend
- Flow: werken in een ritme dat energie geeft
- Welbevinden: je goed voelen in wat je doet
- Positieve emoties: de motor voor verbinding, creativiteit en samenwerking
Barbara Fredrickson beschrijft hoe positieve emoties je denkwereld verbreden, waardoor je juist in tijden van verandering meer openstaat voor nieuwe mogelijkheden (Fredrickson, 2001). En dat is precies wat je wilt in een verandertraject.
Focus op waar je al goed in bent
Bij veel verandertrajecten ligt de nadruk op bijschaven, verbeteren, ‘ontwikkelgesprekken’ die vooral gaan over wat nog niet lekker loopt.
Maar Gallup’s wereldwijde onderzoeken laten een ander beeld zien: mensen die hun sterke kanten dagelijks kunnen inzetten, zijn tot wel 6 keer meer betrokken en 3 keer tevredener over hun werk en leven (Gallup, 2023).
Waarom eindeloos proberen van een 4 een 7 te maken, als je ook van een 7 een 9 kunt maken? Tom Rath, auteur van StrengthsFinder 2.0, stelt: “Je hebt veel meer groeipotentieel in je talenten dan in je tekortkomingen.” En dat zie je terug op de werkvloer.
Sterke kanten versterken werkt. Het geeft mensen vertrouwen, plezier en eigenaarschap. En dat is precies wat je nodig hebt tijdens verandering.
Van belemmering naar beweging
Wil je echt beweging creëren in je organisatie? Begin dan met een andere vraag. Niet: “Wat moet er beter?” Maar:
- Wat werkt er al?
- Wat kan er wél?
- Wat geeft energie?
- Waar zijn mensen van nature goed in?
- Hoe kunnen we dáár meer van doen?
Anders kijken naar verandering
Veranderen vanuit positieve psychologie betekent dat je anders kijkt. Met meer vertrouwen. Meer ruimte. Meer lef. En als je dat durft, merk je dat er vaak veel meer kan dan je dacht.
Wil jij ook meer beweging, meer energie en meer eigenaarschap in je organisatie? Begin bij de kracht van mensen. Wij denken graag met je mee.